02.05. – 21.11.2021.

Kinoseansi izstādē “Apmetnis un duncis. Indijas izdomātie laiki”

Mākslas centrs Zuzeum aicina izstādes “Apmetnis un duncis. Indijas izdomāties laiki” apmeklētājus palūkoties uz Indiju ar franču režisores Natašas de Betakas acīm.

Natašas de Betakas varoņu neprāts robežojas ar svētumu, vai arī viņu svētums – ar neprātu. Tā viņi glābjas no pasaules, kas kuru katru brīdi var salīgoties un sagrūt viņiem uz galvas. Bet varbūt – viņi glābj pasauli.

Nataša de Betaka ir dzimusi un dzīvo Francijā, apguvusi kinomākslu Budapeštā un Ņujorkā, strādājusi Maskavā un Meksikā. Indijā režisore filmējusi  desmit gadus: “Es sapņoju radīt kino Indijā, jo tur ir ļoti savdabīga attieksme pret laiku – vienā un tajā pašā vārdā Kaal apzīmē gan vakardienu, gan šodienu.”

Nonākusi Indijā, Nataša de Betaka iepazinās ar vietējiem jaunā viļņa režisoriem un sāka strādāt kinoindustrijā: uzņēma filmu Kaal, kļuva par kostīmu mākslinieci filmām “Samsara” un “Puķu ieleja”, kā arī kopā ar indiešu režisoru Panu Nalinu strādāja pie filmas “Ājurvēda. Dzīves māksla”. Viņas darbi guva atzinību neatkarīgā kino festivālā Sundance un Daiļo mākslu muzejā Bostonā. Pēc režisores vārdiem, vēstījuma stilu katrā filmā viņai pasaka priekšā paši varoņi: “Gadās, ka stāstiem, cilvēkiem un momentiem jau no dzimšanas brīža ir savs īpašs kinematogrāfisks stils.” Nataša de Betaka strādā ļoti tuvu saviem varoņiem, gandrīz vai pielipusi tiem, un īpašu nozīmi piešķir detaļām. “Es gribēju, lai cilvēki sajustu Kālī spēku, sadedzināmo ķermeņu smārdu, naksnīgās suņu rejas, lūgšanu bungas un zvaniņus – visu, ko izjutu es.”

Divas Natašas de Betakas filmas var noskatīties mākslas centra Zuzeum izstādē “Apmetnis un duncis. Indijas izdomātie laiki”. Ieeja seansā iekļauta  izstādes biļetē. Saskaņā ar epidemioloģiskās drošības nosacījumiem kinozālē var atrasties tikai viens skatītājs vai skatītāji no vienas mājsaimniecības. 

Tāpat arī filmas varat noskatīties mājās jums ērtā laikā tepat Zuzeum mājaslapā.

Lai atskaņotu video, vajadzīgs kods no izstādes biļetes.

 

2183 dienas (2183 Days)

Natašas de Betakas filma
2016. gads, 25 minūtes

2183 dienas ilgs kinematogrāfisks skatījums uz svēto Nagnathu Babu, kurš piesaka badastreiku, lai glābtu svēto upi Gangu. Gadu pēc gada vīrieša ķermenis sairst, viņu pārņem vīzijas un murgi. Bet dzīve līdzās viņam un pie viņa tempļa turpinās. Nagnathas Babas vienīgā barība ir lūgšanas un rituāli. 2183. dienā badošanās tomēr paņem svētā dzīvību, bet upe turpina savu plūdumu.

 

Runājošais koks (Speaking Tree)

Natašas de Betakas filma
2007. gads, 65 minūtes 

Šis ir stāsts par vīrieša, vārdā Dēva, neparasto likteni un vēsta par pieciem viņa dzīves gadiem. Kad Dēva gana kamieļus Indijas ziemeļaustrumos, viņš zaudē prātu un viņu uz vairākiem gadiem piesien pie koka ciemā, kurā viņš dzīvo. Sieva viņu pamet, un visu šo laiku vīrieti aprūpē viņa māte. Reiz apvidu, kurā atrodas arī Dēvas ciems, sagrauj postoša zemestrīce – katastrofa atņem dzīvības tūkstošiem cilvēku un miljonus padara par bezpajumtniekiem, bet Dēvam atdod saprātu un dzīvi.

 

 

 

Aizvērt

Kļūsti par Zuzeum kartes īpašnieku!

Zuzeum kartes īpašniekiem gada garumā izstādes par brīvu, kā arī atlaides, īpaši pasākumi un citas priekšrocības.

Uzzināt vairāk